Bastarda Trio
Bastarda Trio

Zespół powołany do życia przez klarnecistę, improwizatora i kompozytora Pawła Szamburskiego, który zaprosił do współpracy niezwykle ciekawych muzyków – Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela) oraz Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy). To nietypowe zestawienie instrumentów pozwoliło artystom uzyskać całkowicie nowe, niespotykane brzmienie, które stało się wyznacznikiem unikatowego stylu zespołu.
Niezwykle twórcze podejście do muzyki dawnej zaowocowało zaproszeniem Tria Bastarda do międzynarodowego projektu badawczego HERA "Sound Memories. The Musical Past in Late-Medieval and Early Modern Europe" (www.soundme.eu) w roli oficjalnego partnera. Wspólnie z zespołem muzykologów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk trio reprezentowało Polskę na międzynarodowych konferencjach w Utrechcie, Bazylei oraz Gdańsku, wykonując utwory Piotra z Grudziądza (1392 - ok. 1480) - jednego z pierwszych znanych nam kompozytorów pochodzącego z Polski i tworzącego na terenach Europy Środkowej.
Trio Bastarda podejmuje odważną próbę reinterpretacji muzyki dawnej oraz stworzenia na jej podstawie autorskiego języka dźwiękowego. Kilkusetletnie śpiewy chorałowe, motety, czy litanie są jedynie punktem wyjścia, pretekstem do improwizacji; stale zmieniający się kontrapunkt wczesnej polifonii imploduje w minimalizm. Tradycje muzyczne minionych epok przeobrażają się w ten sposób we współczesną, oryginalną i osobistą wypowiedź artystyczną.

Członkowie zespołu prowadzą również niezwykle aktywną działalność artystyczną poza Triem Bastarda, specjalizując się w zupełnie różnych, pozornie odległych dziedzinach, co sprawia, że połączenie trzech pierwiastków twórczych staje się jeszcze bardziej intrygujące.

Paweł Szamburski
Klarnecista, kompozytor, improwizator, animator sztuki.
Studiował na wydziale Antropologii Kultury oraz Muzykologii UW. Wspólnie z Maciem Morettim w 2004 roku powołali do życia wydawnictwo płytowe Lado ABC. To właśnie w tej wytwórni ukazały się płyty artystów takich jak Marcin Masecki, Raphael Rogiński, Levity, Hubert Zemler, SzaZa, Cukunft i wielu innych. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych niezależnych wydawnictw muzycznych w Polsce.
Jako klarnecista Szamburski współtworzył kilka ważnych zespołów sceny improwizowanej, m.in.: powołany przez Mikołaja Trzaskę kwartet klarnetowy Ircha, kwartet Cukunft oraz duet Sza/Za, tworzony z altowiolistą Patrykiem Zakrockim.
Jako kompozytor Szamburski jest autorem muzyki do licznych spektakli teatralnych, filmów, słuchowisk oraz audiobooków.

Michał Górczyński
Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej, klarnecista, improwizator, kompozytor, performer. Związany ze sceną muzyki współczesnej, której jest wybitnym interpretatorem. Występował jako solista z takimi zespołami jak: Kwartet Śląski, Orkiestra „Aukso”, Filharmonia Podlaska. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzyki Współczesnej w Darmstadt gdzie prezentował swoje autorskie techniki wykonawcze na klarnecie basowym. Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych na temat autorskich teorii, audycji radiowych oraz filmów undergroundowych. Od 2002 roku współtworzy zespół „Kwartludium” specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej.

Tomasz Pokrzywiński
Wiolonczelista, reżyser dźwięku, współtwórca festiwali i animator.
Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej i londyńskiej Guildhall School of Music and Drama. Specjalizuje się w wykonawstwie historycznym, współpracując z czołowymi europejskimi zespołami muzyki dawnej (Academy of Ancient Music, Holland Baroque, Arte dei Suonatori, OH Orkiestra Historyczna) i nagrywając dla najlepszych wytwórni (Harmonia Mundi, Channel Classics, BIS). Jako kameralista współpracuje z takimi artystami, jak Rachel Podger, Marcin Świątkiewicz czy Marcin Masecki.
Powołuje do życia i współtworzy takie inicjatywy, jak: Smykofonia, festiwal Strefa Ciszy, Festiwal 3x3, cykle Transkrypcje i Dżemy klasyczne.
Prowadzi zajęcia z wiolonczeli barokowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Posłuchaj